Zakopane - Polonya'nın Alpler'i

   Zakopane Polonya'nın güneyinde Slovakya sınırında uzanan Tatra Dağları'nın eteklerine kurulmuş bir şehirdir. Bir nevi Polonya'nın Alpler'idir. Şehrin nüfusu yaklaşık 28.000'dir. Yılda ortalama 250.000 turist tarafından ziyaret edilmektedir. Şehirde konaklayabileceğiniz 400'e yakın küçük ama şirin dağ evleri ve butik oteller bulunmaktadır. Fiyatları da son derece uygundur. Turistlerin çoğunlukla geliş amacı kış sporları ve tırmanıştır. Şehirin en yüksek noktası 1.938 metredir. Kent 1929, 1939, 1962'de Dünya Kayak Şampiyonası'na ve 1956, 1993, 2001'de de Üniversite Kış Oyunları'na ev sahipliği yapmıştır.
  Şehirde Goral kültürüne ait mimariyi, yiyecekleri, kıyafetleri sıkça görmek ve müzikleri dinlemek mümkün. Şehre gelen turistlerin en çok ilgisini çeken ve en çok aldıkları şeyler yerli halkın ürettiği bastonlar ve yine yerli halk tarafından üretilen bir tür tütsülenmiş  koyun peyniri olan ''Oscypek''tir. 

  

Nasıl Gidilir ?

  Polonya'nın büyük şehirlerinden biri olan Kraków'dan yapacağınız iki buçuk saatlik tren yolculuğunun ardından Zakopane'nin şehir merkezinde yer alan tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.


0 comments