Dünya'nın 7 Harikasından Biri - Grand Canyon National Park


   Amerika Birleşik Devleri'nin Arizona eyaletinde yer alan Büyük Kanyon Ulusal Parkı ülkenin en eski ulusal parklarından birisidir. Dünya'nın 7 harikasından biri olan Büyük Kanyon Ulusal Parkı, aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Listesi'nde de yer almaktadır.
  
 
   Büyük Kanyon, birçok renge sahip; Kolorado Nehri çevresinde bulunan bir kanyondur. Kanyon, Kolorado Irmağı'nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur. Araştırmacılara göre kanyonun şuanki görünümünü alması yaklaşık 17 milyon yıl sürmüştür. Parkın kapladığı toplam alan 4,926 km2'dir. Kanyon bazı noktalarda derinlik olarak da 1600 metreye kadar ulaşır. Bu kesiklerde Dünya'nın 2 milyar yıllık tarihi bulunmaktadır. Büyük Kanyon'un bir Avrupalı tarafından farkedilmesi ilk kez 1540 yılında; İspanyol Garcia Lopez de Cardenas tarafından olmuştur.


   4000 yıla yakın bir süre bu topraklar üzerinde Amerikan yerlileri (Kızılderililer) kanyon içerisindeki mağaralarda hayatlarını sürdürmüşlerdir.


 

   Ulusal Park içerisinde bilinen 1737 bitki türü ve farklı türden 52 memeli bulunmaktadır.

  Büyük Kanyon Ulusal Parkı'nı yılda yaklaşık beş milyon kişi ziyaret etmektedir. Kanyonun güney kısmı yılın 12 ayında ziyaret edilebilirken, kuzey kısmı olumsuz hava şartları nedeniyle yalnızca mayıs ve ekim ayları arasında ziyaret edilebilmektedir.
 


Peki Büyük Kanyol Ulusal Parkı'ndaki geziniz sırasında neleri muhakkak yapmalısınız :

 


  Colorado Nehri'nde rafting 
   Kanyon üzerinde helikopter turu. (Biraz pahalı ama bu fırsat bir daha elinize geçmeye bilir.)

 

   Guano Noktası'nda bilet fiyatınıza dahil olan Amerikan yerlilerin size ikram ettiği et veya tavuk yemeğinden birini mutlaka yiyin. Onca yorgunluğun üzerine öyle bir manzarada yediğiniz bu farklı lezzet kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak. 
  Yine Guano Noktası'nda yer alan Skywalk'ı kesinlikle deneyin ve muhakkak fotoğraf çektirin.

 Ziyaretçi merkezlerinden Amerikan yerlilerine ait hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz. Gerçekten çok güzel ve ilginç el yapımı eşyalar var.
 
 


 

 
 
 

 

 
 


 

0 comments