Dünya'nın 7 Harikasından Biri Büyük Kanyon Ulusal Parkı


Amerika Birleşik Devleri'nin Arizona eyaletinde yer alan ve 1919 yılında kurulmuş olan Büyük Kanyon Ulusal Parkı ülkenin en eski ulusal parklarından birisidir. Dünya'nın 7 harikasından biri olan Büyük Kanyon Ulusal Parkı, aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Listesi'nde de yer almaktadır. Amerika'nın genelindeki tüm milli parklar arasında en çok ziyaret edilen 2. milli park olma özelliğine de sahiptir.

Büyük Kanyon Ulusal Parkı, doğanın birçok farklı rengine sahip; Kolorado Nehri çevresinde bulunan bir kanyondur. Doğa harikası olan bu kanyon resmedilmiş bir tablo gibi görünmektedir. Kanyon, Kolorado Irmağı'nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur. Araştırmacılara göre kanyonun şuan ki görünümünü alması yaklaşık 17 milyon yıl sürmüştür. Parkın kapladığı toplam alan 4,926 km2'dir. Kanyon bazı noktalarda derinlik olarak da 1600 metreye kadar ulaşmaktadır. Kanyonlarda Dünya'nın 2 milyar yıllık tarihi mirası bulunmaktadır. Büyük Kanyon'un bir Avrupalı tarafından fark edilmesi ilk kez 1540 yılında; İspanyol Garcia Lopez de Cardenas tarafından olmuştur.


4.000 yıla yakın bir süre bu topraklar üzerinde Amerikan yerlileri (Kızılderililer) kanyon içerisindeki mağaralarda hayatlarını sürdürmüşlerdir.
 

Ulusal park içerisinde bilinen 1737 bitki türü ve farklı türden 52 memeli bulunmaktadır.


Büyük Kanyon Ulusal Parkı'nı yılda yaklaşık altı milyon kişi ziyaret etmektedir. Kanyonun güney kısmı yılın 12 ayında ziyaret edilebilirken, kuzey kısmı olumsuz hava şartları nedeniyle yalnızca mayıs ve ekim ayları arasında ziyaret edilebilmektedir.

Peki Büyük Kanyol Ulusal Parkı'ndaki geziniz sırasında neleri muhakkak yapmalısınız?

Colarado Nehri'nde rafting yapın


Eminiz daha önce mutlaka rafting yapma ya da izleme tecrübeniz mutlaka olmuştur. Ama bu sefer kendinizi Western filmlerindeymiş gibi hissettirecek Colorado Nehri'nin büyülü sularında rafting yapma fırsatı yakalamış olacaksınız. Belki de hayatınız boyunca iyi ki yapmışım diyebileceğiniz tecrübelerden biri bu olacaktır.

Kanyon üzerinde helikopter turuna katılın. 


Rafting yapmaya kıyasla çok daha pahalı bir aktivite olsa bu fırsat elinize bir daha geçmeyebilir. Kanyonun dar aralıklarında, Colorado Nehri boyunca kuş bakışı bir Büyük Kanyon Ulusal Parkı manzarası helikopter turu boyunca sizi bekliyor olacak.

Amerikan yerlilerinin yemeğini tadın


Büyük Kanyon Ulusal Parkı'ndaki Guano Noktası'nda bilet fiyatınıza dahil olan Amerikan yerlilerin size ikram ettiği et veya tavuk yemeğinden birini mutlaka yiyin. Onca yorgunluğun üzerine öyle bir manzarada yediğiniz bu farklı lezzet kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak.

Skywalk isimli cam terastan kanyonu izleyin

 
Yine Guano Noktası'nda yer alan Skywalk isimli cam terası muhakkak deneyimleyin ve üzerinde yürüyün. Tabi ki bu eşsiz noktadan kanyonun fotoğraflarını da çekmeyi unutmayın.

Amerikan yerlilerine ait eşyalardan almayı unutmayın


Milli parkın ziyaretçi merkezlerinden Amerikan yerlilerine ait hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz. Gerçekten çok güzel ve ilginç el yapımı eşyalar var.

Milli park hakkındaki yazımızın sonuna gelirken Büyük Kanyon Ulusal Parkı'na yapmış olduğum geziye ait kareleri aşağıda bulabilirsiniz.

 
 


 

 
 
 

 

 
 


 

0 comments