Polonya Bağımsızlık Günü (Poland's Independence Day, Narodowe Święto Niepodległości)


       Bölünmesinden 123 yıl sonra 1918’de bağımsız devlet olan Polonya için her yıl 11 Kasım’da Ulusal Bağımsızlık Günü(Lehçe:Narodowe Święto Niepodległości) kutlanmakta ve anılmaktadır.   Bölünmelerle büyük yaralar almış ve kayıplar vermiş Polonya, 123 yıllık işgaldn sonra yeniden doğmuş ve bağımsızlığını kazanmış oldu. Önceleri 22 Temmuz’da düzenlenen bağımsızlık törenleri daha sonra 1989 yılında Cumhuriyet’in gelmesiyle ve tüm eski rejimlerin yıkılmasıyla birlikte 11 Kasım’a taşındı.

           Polonya Bağımsızlığını kazandıktan sonra yani 1918 yılı ve sonrasında artık kendine gelmeye ve toparlamaya başladı. Ama işgaller ve tehditler bitmek bilmiyor ve hem siyasi hem askeri politikalarPolonya’nın gelişmesine adeta izin vermiyordu. 1920 yılında da Polonya-Sovyetler arasındaVarşova Savaşı cereyan etti. Bu savaşta da Polonya büyük kayıplar verdi. Varşova’da Bitwa Warszawski 1920 isimli bölgede dönem dönem anma törenlerini görebilirsiniz.


       1937 sonrasında ulusal bir bayram ve bağımsızlık günü olarak kutlanmaya başlayan bu gün, aslında 1919 yılında resmiyet kazanmıştı. O zamandan beri de dünyanın her tarafında bulunan Polonyalılar için en önemli kutlamalardan biri olmuştur.

       Polonya Cumhuriyeti’nin en iyi sloganı da Polonya Aile Cumhuriyeti’dir. Bu sebeple hem saygı ve sevgi hem de anma ve yad etme Polonya’da çok önem arz etmektedir. Bağımsızlık Günü’nde de savaş sonrasında resmi ya da gayri resmi olarak ilan edilen anma günlerinde de özel yürüyüşler yapılır ve ölmüş insanlar yad edilir, anılır. Bu sebeple her yıl 11 Kasım’da da bir yandan bağımsızlığını kutlayan Polonya bir yandan da tarihi bir hüzne bürünmektedir.
0 comments