Manneken Pis - İşeyen Küçük Çocuk Heykeli

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yer alan Manneken Pis heykeli şehrin en önemli sembollerinden birisidir. Manneken Pis Türkçe anlamıyla İşeyen Küçük Çocuk Heykeli, 1619 yılında Brükselli heykeltıraş Hieronimus Duquesnoy the Elder tarafından yapılmıştır. Bu 61 cm boyutlarındaki küçük heykelin niçin yapıldığı ile ilgili kentte birçok efsaneler anlatılmaktadır. Ancak halen niçin yapıldığı konusunda kesin bir bilgi yoktur.


Heykel yapıldığı 1619 yılından günümüze kadar tam 7 kez çalınmıştır. Tekrar çalınma riskine karşılık heykelin orijinali saklanmaktadır. Orijinalinin yerinde bulunan heykel ise 1965 yılında yapılmış birebir kopyasıdır 

İlk gördüğünüzde sizde aaa bu muymuş hissi uyandıran ancak daha sonra hakkında dinlediğiniz türlü türlü hikayelerin ardından yüzünüzde bir tebessüm oluşmasına neden olan minicik bir heykel Manneken Pis. Aslında siz onun minik olduğuna pek bakmayın her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen büyük bir değerdir. 


Heykelin diğer bir ilgi çekici özelliği de özel gün ve etkinliklerde heykele giydirilen kıyafetlerinin olmasıdır. Şöyle ki heykelin bu kıyafetlerinin saklandığı özel bir gardırobu bile vardır.

Heykelin ünü dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Hatta başta Brezilya ve Japonya olmak üzere birçok ülkede heykelin birebir kopyaları sergilenmektedir.

Ayrıca şehrin maskotu haline gelmiş bu küçük heykelle ilgili birçok hediyelik eşya ve aksesuar da bulabilirsiniz.

Manneken Pis - İşeyen Küçük Çocuk Heykeli tam olarak nerede ?

0 comments